Артікс ТЕРЕМКИ

м.Київ, проспект Глушкова 31-А тел: 098-464-2406 та 073-464-2406

Ми відкриті

ПН-СБ 9:00 - 20:30, НД у черговому режимі

Артікс КРИШТАЛЕВІ ДЖЕРЕЛА

Київ, вул.Метрологічна 25 , оф.125 тел: 097-550-9062 та 073-550-9062

Ми відкриті

ПН-СБ 9:00 - 20:30, НД у черговому режимі

Артікс КРИШТАЛЕВІ ДЖЕРЕЛА

Київ, вул.Метрологічна 25 , оф.125 тел: 097-550-9062 та 073-550-9062

Вуглеводи на ніч або пляшковий карієс: це проблема лише дітей?

Вважається, що пляшковий карієс — це хвороба маленьких дітей у віці переважно від 2 до 3-4 років. Досить оригінальна назва цього захворювання обумовлена однією з його причин: пляшковий карієс у дітей розвивається через звичку пити перед сном або серед ночі молоко або молочні суміші, компот чи солодкий чай з дитячої пляшечки, після чого в роті на всю ніч залишається велика кількість залишків їжі, які і є головним карієсогеним фактором.
За аналогією пляшковий карієс називають також «ясельним», «кефірним», «молочним», «сосочного карієсом» і «карієсом нічного вигодовування».У медичних довідниках усіх цих термінів немає взагалі: за характером протікання і первинним причин хвороба являє собою типовий карієс, а назва «пляшковий карієс» є повсякденним. І чи не здається вам, що такий розвиток хвороби притаманний не лише дітям! Ми, дорослі, також дуже частенько, перед сном полюбляємо скоштувати цукерочку, або випиваємо компот чи солодкий чай з печивом, навідь вже після того як почистили зуби на ніч!
Більшість стоматологів вважають головною причиною розвитку пляшкового карієсу саме нічні годування дитини. Причому не важливо, з пляшки дитина їсть, або смокче груди — лактоза (молочний цукор) міститься і в сумішах, і в грудному молоці, вона ж є ідеальним субстратом для розвитку бактерій.
Але сама по собі ця причина не завжди призводить до виникнення хвороби: у багатьох випадках у дітей, яких годують ночами, карієс не розвивається. І, навпаки, у деяких маленьких пацієнтів ознаки пляшкового карієсу з’являються навіть при чіткому графіку годування з останньої трапезою перед сном і чищенням зубів після неї.
бутылочный кариес 2Основні причини розвитку пляшкового карієсу ті ж, що характерні і для інших видів каріозних поразок: пошкодження і подальше руйнування тканин зубів під впливом кислот, що виробляються розмножуються в ротовій порожнині бактеріями. Їжею цим бактеріям служать переважно залишки вуглеводів, які осідають на зубах після годування. А ось уже причини присутності таких залишків їжі в роті і нездатності організму пригнічувати активність бактерій є вторинними і по-різному впливають на ризик розвитку пляшкового карієсу.
Тому важливу роль у виникненні пляшкового карієсу грають і інші причини:
Ослаблення імунітету і недостатні бактерицидні властивості слини дитини: в звичайному випадку власних захисних сил дитячого організму повинно вистачати на придушення активності бактерій в роті. У дітей, які не чистять зуби, їдять ночами і не мають карієсу, саме слина захищає зуби від руйнування. Протилежне твердження теж вірно: якщо здатність слини протистояти бактеріям менш виражена, то зуби можуть псуватися навіть при якісной гігієни порожнини рота. При цьому на зниження бактерицидних якостей слини можуть вплинути інші захворювання організму — наприклад, цукровий діабет, грип, кишкова інфекція. У будь-якому випадку дитину можна відучити від нічних годувань і проводити правильну чистку зубів. В таких умовах розвиток карієсу буде значно сповільнений, і уважні батьки завжди встигнуть показати малюка стоматологу тоді, коли можна ще врятувати і залишити неушкодженим зуб.
Помилки в складанні раціону малюка. Солодощі, солодкі каші і соки, кондитерські та борошняні вироби, залишки яких затримуються на зубах, найбільшою мірою сприяють розмноженню і процвітанню мікрофлори в роті. Позначається на стані зубів і недолік грубої їжі: моркви, яблук, які при жуванні стирають зубний наліт. Також може спостерігатися нестача в раціоні продуктів з високим вмістом кальцію і фосфору — риби, натуральних молочних продуктів.
Ще може позначитися і регіональний фактор: при нестачі в питній воді фтору зубна емаль послаблюється і швидше пошкоджується агресивними кислотами.
В цілому ж завжди важлива правильна гігієна порожнини рота — пляшечка з молоком перед сном буде менш шкідлива для зубів, якщо після годування у дитини будуть почищені зуби.
Причиною пляшкового карієсу вважається також спадковість, проте в переважній більшості випадків батьки виправдовують спадковістю свою лінь і небажання чистити зубки у дитини або привчати його робити це самостійно.
бутылочный кариес 4Пам’ятайте: навіть при генетичної схильності правильна гігієна порожнини рота і здоровий раціон харчування суттєво знизять ймовірність розвитку карієсу!
На самих ранніх стадіях пляшковий карієс може проявитися у вигляді світлих матових плям (стадія білої або крейдяної плями), які з часом набувають вигляду шорсткостей на емалі, поступово заглиблюються і темніють.
Як правило, пляшковий карієс вражає спочатку передні верхні чотири зуба дитини. Каріозний процес часто починається в приясневій зоні, швидко охоплює по периметру весь зуб над яснами і проникає в глибокі шари емалі. Поразка приясневої зони зуба — характерна особливість пляшкового карієсу.
Взагалі, глибокий пляшковий карієс свідчить про безвідповідальне ставлення батьків до здоров’я дитини: помітити патологію легко вже на ранніх стадіях, і приводити в клініку чадо з наполовину з’їденими карієсом зубами можуть тільки батьки, які на зуби малюка звертають увагу тільки при постійних його скаргах.
Важливо: Пляшковий карієс може розвиватися не тільки відразу на декількох передніх зубах, але і на одному єдиному зубі, і на молярах. Тому у дитини слід регулярно і ретельно оглядати всі зуби, а не тільки передні.

Головне правило, яке слід запам’ятати батькам: лікувати карієс потрібно завжди! Відмовки, мовляв, лікувати пляшковий карієс не потрібно, тому що молочні зуби і так випадуть — це злочин перед дитиною.
Передчасне руйнування молочних зубів часто призводить до порушень в розміщенні постійних зубів і до дефектів розвитку щелепи, часто псує дикцію дитини і веде до шепелявості. Та й просто гнилі зуби протягом багатьох років — це постійна інфекція у роті та привід для насмішок над дитиною з боку однолітків.
Коментар дитячого стоматолога
Передчасне руйнування зубів — це, в першу чергу, інфекційний процес в порожнині рота. Інфекційні вогнища локалізуються в самих гниючих зубах із затриманою там їжею, а також на коренях молочних зубів, приводячи до ризику порушення розвитку зачатків постійних зубів. Будь-яка інфекція у роті, тим більше така серйозна — це ризик розвитку щелепно-лицьових захворювань (аж до «флюсів» і появи серйозних запальних процесів в кістковій тканині) і ряду суміжних хвороб або їх погіршення.
Якщо карієс виявлений, дитину потрібно обов’язково показати стоматологу.
Успішне лікування пляшкового карієсу у дітей можливо практично на будь-якій стадії розвитку хвороби, але при глибокому ураженні зуба воно може бути значно ускладнено близькістю пульпової камери.
Принципово лікування пляшкового карієсу у дітей не відрізняється від ведення хвороби інших типів, однак за методою виявляється значно складнішим через те, що дитину важко змусити довго сидіти в кріслі з відкритим ротом. Саме тому дуже важливо помітити ознаки карієсу на ранніх стадіях його розвитку, коли лікувати хворобу можна без застосування бормашини спеціальними препаратами за вказівкою лікаря, причому своїми силами в домашніх умовах.
бутылочный кариес 3Більш ефективні на ранніх стадіях розвитку пляшкового карієсу професійні методи, коли лікар обробляє пористу пошкоджену поверхню емалі спеціальними інфільтратами (система ICON наприклад). Така процедура забирає 1-1,5 години часу, досить трудомістка, вимагає застосування гумової завіси (кофердама) і у маленьких дітей проводиться під наркозом.
Значно більш простим в реалізації є сріблення зубів з карієсом на ранній стадії. Його можна проводити найменшим дітям. На невеликий період (близько місяця) шар дрібнодисперсного металічного срібла, що утворився з його солей на поверхні зуба, досить надійно захищає від карієсу.
Мінуси цього методу — необхідність постійного оновлення посрібленого шару і неестетичний зовнішній вигляд зубів (вони виглядають майже чорними). Власне, для того, щоб метод сріблення замінити більш естетичними і одноразовими процедурами, і були розроблені сучасні способи захисту, наприклад, вищезгадана система ICON.
На замітку: Багато стоматологів відносяться негативно до методики сріблення, виходячи з частого потемніння зубів після неї, а також у зв’язку з сумнівною ефективністю процедури (особливо при залученні в каріозний процес дентину). Якщо в клініці є сучасне обладнання — від сріблення варто відмовитися тільки тому, що боротьба з каріозними чорними зубами призведе до полікованних, але знов таки ж чорних зубів. Це може стати причиною психологічної травми дитини в колективі дітей, які будуть сміятися над ним.
В елітних клініках сріблення зубів сьогодні не роблять.
Якщо пошкоджені карієсом ділянки зуба сильно потемніли, це часто свідчить про пошкодження дентину і необхідності видаляти уражені тканини за допомогою бормашини. У цьому випадку іноді використовується загальне знеболення. Зачищені порожнини після дезінфікування заповнюються пломбувальним матеріалом.
Для виготовлення пломб на молочних зубах використовують склоіномерні цементи, компомери і композитні матеріали світлового затвердіння. Найчастіше стоматологи вважають за краще лікувати глибокий пляшковий карієс у дітей з використанням склоіономерного цементу. Це хоч і більш старий матеріал, але він забезпечує постійне виділення сполук фтору в навколишні пломбу демінералізовану тканини зуба. До того ж, цементні пломби схильні до стирання разом з самими молочними зубами, і тому навіть при довгому носінні не виступають за краї зубів і не впливають на прикус дитини.
Застосовують сьогодні і кольорові пломби, які виготовляються з компомерів, які виділяють фториди в тканини зуба і є дуже стійкими і естетичними, як композити світлового затвердіння. Головна їх принадність полягає якраз в яскравих кольорах матеріалу, які захоплюють дітей і роблять всю процедуру схожою на гру. Це актуально для дітей старше 4-5 років, які можуть змагатися з однолітками і хвалитися своїми різнокольоровими пломбами. Таким чином, лікування пляшкового карієсу у них перетворюється на розвагу, а лікар отримує спокійну дитину в кріслі.
Як запобігти появі і розвитоку хвороби: профілактика з перших місяців життя
Мір профілактики пляшкового карієсу у дітей декілька, і всі вони діляться на два типи: заходи місцевого захисту від карієсу і заходи системної профілактики.
До перших відносяться:
Чищення зубів — це актуально для всіх діток, у яких є хоча б один зуб. Для чищення у найменших дітей (до року) використовуються прості марлеві тампони, змочені у воді, чаї або відварі ромашки, м’які щітки, що надягають на палець одного з батьків, спеціальні серветки. З віку півтора років дитину вже можна навчити користуватися дитячою зубною щіткою.
Використання протикаріозних гелів для обробки зубів.
Системна профілактика полягає в наступних діях:
Дотримання режиму харчування, відмова від нічних годувань і годувань після чистки зубів.
Корекція раціону, зменшення кількості солодощів, борошняних продуктів в ньому, збільшення кількості свіжих фруктів і овочів, риби, молочних продуктів, зелені.
Дотримання елементарних заходів гігієни: не облизувати ложку, якою їсть дитина, чи впала на підлогу пустушку. Каріесогенні бактерії з рота батьків можуть бути не знайомі організму малюка.
З практики стоматолога
Багато стоматологів і педіатрів дотримуються думки, що солодкі соки згубні для молочних зубів, так як містять легкоферментовані вуглеводи, які швидко формують зубний наліт. Якщо дитина вже звикла до соків, то відучити його нескладно: сік потрібно поступово розбавляти кип’яченою водою, поки він не перетвориться на воду, а її можна давати малюкові навіть вночі без ризику розвитку пляшкового карієсу.
Якщо у вас виникли найменші сумніви щодо здоров’я зубів та ясен вашої дитини, не зволікайте, покажіть вашого малюка дитячому лікарю стоматологу і лікар дасть вам всі необхідні поради і зможе розвіяти всі ваші сумніви! В нашому медичному центрі «Артікс» працюють чудові дитячі лікарі стоматологи і консультація надається безкоштовно J. Нехай ви та ваші діти будуть завжди здорові!
Бережіть ваші зуби! А стоматологічний центр «Артікс» бажає вам здоров’я!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

2 + 2 =