Як правило більшість людей вважають, що виправляти прикус – це процедура для молодих людей, які дуже піклуються про свою зовнішність, це в більшості для молодих дівчат, що хочуть мати красиві рівненькі зуби для блискучої посмішки. Чи це дійсно лише для естетичної цілі – всі ті довготривалі носіння брекетів та незручності, що цей процес супроводжують?
Зразу відповім – НІ! Естетична ціль виправлення прикусу вважається лікарями майже останньою у списку, коли приймається рішення виправляти прикус.
Як довів великий досвід людства і розвитку діагностичних прийомів у стоматології та інших медичних галузях при неправильному прикусі наслідки можуть бути досить важкими: посилюється навантаження на окремі зуби, емаль стирається набагато швидше, підвищується чутливість. У разі зниження висоти прикусу обличчя втрачає симетрію, збільшується ризик пошкодження скронево-нижньощелепного суглоба. При цьому часто зростає частота травм поверхні щік і язика, що призводить до утворення травматичних виразок.
У перелік того, чим загрожує неправильний прикус, нерідко додається фізичне пошкодження ясен, а також загальне порушення функцій жування, дихання, мови, ковтання і міміки. Так, при фронтальному відкритому прикусі значно ускладнюється надкусування і мова. У випадку з боковим страждає жувальна функція. А при дистальній формі глибокого прикусу спостерігається порушення дихання. На тлі цих змін майже гарантований цілий ряд захворювань органів травлення, носоглотки, слухового апарату і дихальної системи в цілому!
Французький ортопед Жан-Марі Ландузі вважає: болить спина – крокуйте до стоматолога ортодонта! Багато лікарів ортопедів і ортодонтів розділяють цю точку зору. Вони пояснюють це так: зрушення нижньої щелепи по відношенню до верхньої на частки міліметра може змінити позу людини, звідси біль в усьому тілі, від голови до хребта і ніг. Через неправильний прикус виникає асиметричне скорочення м’язів щелеп і шиї, змінюється положення голови, а потім з метою автоматичної компенсації змінюється і напруга м’язів і положення кісток і зчленувань спочатку на рівні плечей, потім в спині і далі!
Цікаво, що є причиною того, що в людини стає неправильним прикус? Як кажуть фахівці, для з’ясування цього питання необхідно заглянути у дитинство пацієнта.
Найчастіше причиною цього дефекту виступає генетичний фактор, коли дитина успадковує розмір зубів і форму прикусу своїх батьків. У цьому випадку виникають патології вельми серйозні і важко піддаються лікуванню. Іншою поширеною причиною проблем із зубами є порушення внутрішньоутробного розвитку: анемія, проблеми з обміном речовин, захворювання вірусного типу, внутрішньоутробне інфікування, а також інші патології вагітності (лікування прикусу і вагітність), які здатні привести до подальшого розвитку хвороби.
Але навіть виключивши генетичні і внутрішньоутробні фактори, ймовірність виникнення дефекту формування зубного ряду після народження дитини також досить велика. Це пов’язано з великою кількістю першопричин, що впливають на формування зубів і прикусу. Ось деякі з них: родова травма; вигодовування штучним шляхом; порушення дихання; смоктання пальця або соски; поспішність або затримка у видаленні молочних зубів; неправильний прикус після протезування; дефіцит фтору і кальцію в організмі; порушення процесу прорізування; неповноцінне харчування і карієс; проблеми з обміном речовин; захворювання і травми зубощелепної системи.
Що ж стосується неправильного прикусу у дорослих, то найбільш частою причиною його формування є несвоєчасна заміна видалених зубів за допомогою дентальної імплантації менш ефективного, але більш доступного протезування на мостах.
Я думаю, всі ці факти є досить переконливими для того, щоб своєчасно звернутися на консультацію до стоматолога ортодонта і з’ясувати всі Ваші особливості прикусу. В стоматологічному центрі «Артікс» ортодонтичний прийом веде один із кращих спеціалістів в цій галузі. Не зволікайте, приходьте, ми чекаємо на Вас!