Такі поняття як гальванізм і гальваноз мають кілька різних значень. Гальваноз або гальванічний синдром (закінчення «оз» перекладається з латинської як захворювання) — це патологічний стан, поява якого викликана впливом гальванічних струмів на тканини в порожнині рота. А гальванізм або гальванізація — це сам процес виникнення таких струмів. Явище гальванізма само по собі не є патологією або захворюванням, воно характеризує лише певні фізичні явища.
Причини виникнення гальванізма в ротовій порожнині полягають в дуже великій кількості матеріалів, які на даний час використовуються в стоматології для виготовлення різних стоматологічних протезів. Всього для ортодонтичного лікування використовуються близько 20 металів (!), найпоширенішими з яких є цинк, титан, залізо, кобальт, срібло, золото, мідь.
У фізиці поняття про гальванізму має наступне визначення — це виникнення електричних струмів внаслідок різниці показників електричних потенціалів металевих елементів, поміщених в середу з електролітом. Багато хто пам’ятає зі шкільного курсу досвід, коли 2 стрижня з різнорідних металів, містилися в ємність з кислотою і між ними виникав електричний струм. Це ж явище широко використовується в акумуляторах і батарейках.
Схожі процеси виникають і в роті, коли в ньому знаходяться зубні протези, які мають в своєму складі різні метали. Оскільки слина є відмінним електролітом з кислим середовищем, то між металевими конструкціями виникає постійний струм різної сили. Його вплив на тканини в роті і викликає неприємні симптоми, характерні для гальваноза.
Симптоми
Іноді клініка гальваноза виникає не відразу після проведення протезування, а через кілька місяців або навіть через роки. Це пояснюється тим, що хімічний склад слини і її кислотність не є постійними показниками. У нормі середовище в порожнині рота наближається до нейтральної, через що гальванічні струми не мають великої сили. При виникненні запальних захворювань, травм, патології обміну речовин кислотний баланс може зрушуватися в кислу сторону, а сила гальванічного струму збільшується.
При типовому перебігу захворювання, клінічна картина яскрава і має специфічні місцеві симптоми:
постійне відчуття металевого присмаку і почуття постійної гіркоти у роті, що не залежать від прийому їжі, часу доби;
печіння і поколювання в області язика;
відчуття «перетікання» струму по слизових оболонок порожнини рота;
порушення процесів слиновиділення, що виявляється в їх зниженні або гіперсалівації;
зміна смакових відчуттів;
оніміння або підвищена чутливість до дотиків окремих ділянок слизових оболонок.
Таких пацієнтів також турбують загальні симптоми:
нездужання;
постійне відчуття втоми, що супроводжується порушеннями сну;
дратівливість, апатія, депресія;
зниження показників розумової активності і працездатності;
зниження захисних властивостей організму, що виявляється в частих рецидивах герпетичної інфекції, ГРЗ, грибкових ураженнях шкіри і слизових оболонок.
При атипової формі гальваноза загальні його прояви виражені сильніше, в той час як місцеві симптоми (гіркота в роті, металевий присмак у слини, потемніння тканин в області протеза) практично відсутні або виявляються вкрай незначно.
Ускладнення
Тривале існування гальванізма в ротовій порожнині не тільки заподіює людині неприємні відчуття, але може і простимулювати переродження нормальних здорових клітин в злоякісні з розвитком онкологічної патології, яка піддається терапії з великими труднощами. Спочатку виникають фонові захворювання (наприклад, лейкоплакія), а потім на тлі відсутності терапії та повторному дії струму може розвинутися навидь рак.
Зниження місцевого імунітету провокує запальні захворювання порожнини рота: стоматит, гінгівіти, папілліт.
Діагностика
Діагностика гальваноза полягає в вимірі показників різниці потенціалів, які проводяться за певним алгоритмом, що дозволяє виявити всі можливі відхилення від фізіологічних значень і провести чітку диференціальну діагностику з іншими патологічними станами (алергія на метали, порушення обміну речовин і електролітного складу слини).
Вимірювання різниці потенціалів проводять з використанням спеціальних приладів мультиметрів або вольтметрів.
Всі вимірювання проводять декілька разів, визначаючи різницю між різними об’єктами, розташованими в роті: м’які тканини, зуби, металеві конструкції.
Оцінка отриманих результатів проводиться за максимальними показниками.
Якщо виявляється різниця в потенціалах, яка перевищує фізіологічне значення, то дослідження повторюють знову, але тільки перед ним людина споліскує рот дистильованою водою.
Додатково пацієнтам з підозрою на гальваноз призначаються:
вимірювання показників кислотності слини;
біохімічне дослідження крові і слини;
шкірні проби на чутливість до металів, які входять до складу зубних протезів;
загально клінічні дослідження крові і сечі.
Лікування
Лікування гальванізма полягає у видаленні з рота металевих конструкцій, після чого всі неприємні відчуття зникають самостійно. Позитивна динаміка не завжди помітна відразу, а процес одужання іноді затягується на кілька місяців. Паралельно може проводитися додаткова симптоматична терапія, спрямована на усунення імунних порушень, корекцію інфекційних і передракових захворювань.
Після повного зникнення всіх клінічних проявів даної патології, лікуючий стоматолог вирішує питання про повторне проведення протезування. При цьому замінюють або один з протезів, який виготовляють з того ж металу, або заміні підлягають всі елементи, які роблять з одного і того ж матеріалу.
При гальванозі відмінним рішенням проблеми можуть стати керамічні протези, які не містять металевих частин і не проводять електричний струм, але при цьому мають відмінні властивості, такими як міцність і висока естетичність. У наступній статті ми розглянемо питання різниці протезів и методів протезування.
Профілактичні заходи
Попередити розвиток гальванизма і гальваноза досить просто. При необхідності протезування перед початком лікування необхідно сказати лікареві про те, які металеві конструкції вже стоять в порожнині рота. Якщо немає можливості підібрати новий протез з такого ж матеріалу, то протезування проводять одночасно в декількох місцях із заміною всіх металевих елементів.
Якщо у Вас виникли питання або з’явилися сумніви щодо Ваших відчуттів та протезів, не зволікайте, завітайте до лікаря нашого медичного центру «Артікс», який розвіє всі Ваші сумніви.
До кінця літа консультація фахівця безкоштовна, не втрачайте такої можливості і завітайте до нас!