Артікс ТЕРЕМКИ

м.Київ, проспект Глушкова 31-А тел: 098-464-2406 та 073-464-2406

Ми відкриті

ПН-СБ 9:00 - 20:30, НД у черговому режимі

Артікс КРИШТАЛЕВІ ДЖЕРЕЛА

Київ, вул.Метрологічна 25 , оф.125 тел: 097-550-9062 та 073-550-9062

Ми відкриті

ПН-СБ 9:00 - 20:30, НД у черговому режимі

Артікс КРИШТАЛЕВІ ДЖЕРЕЛА

Київ, вул.Метрологічна 25 , оф.125 тел: 097-550-9062 та 073-550-9062

Дентофобія – що це і як з ним боротися

— Я в житті боюся двох речей: темряви і стоматологів.
— Ну стоматологів-то зрозуміло, а темряви чому боїшся?
— О, а ти знаєш, скільки в темряві стоматологів ховається?!
Анекдот
Навіть в США, Німеччині, Ізраїлі — країнах з добре розвиненою медициною — до 80 відсотків людей бояться відвідувати стоматологів. Хтось із них боїться стоматолога просто панічно, проте таких, на щастя, меншість. Решта можуть змусити себе йти до стоматолога, але для них кожне відвідування стоматологічного кабінету — величезний психологічний стрес.
І тільки кожен п’ятий чоловік відвідує стоматолога так само легко, як перукарню або кінотеатр. Є й ті, кому відвідування кабінету стоматолога приносить задоволення: приємні емоції можуть бути пов’язані з симпатією до лікаря і з наближенням до ідеальної посмішки.
Люди, які не відчувають страху перед стоматологами, — везунчики. У центрі нашої уваги — зовсім інша категорія пацієнтів. Тих, які бояться стоматологів настільки сильно, що не можуть змусити себе почати лікувати зуби.
Для деяких ця проблема стає справжньою трагедією: зуби болять, ситуація в роті погіршується, людина розуміє, що може в недалекому майбутньому втратити всі зуби, але йому не вистачає сил взяти себе в руки і відправитися до стоматолога. Як же бути в цій ситуації? Як не боятися стоматолога? Як зважитися і піти на прийом?
Дентофобія: причини
Страх відвідування стоматолога називається «дентофобією». Існує ще одна назва цього страху — «стоматофобія». Дентофобія отруює життя як мінімум 10% людей у всьому світі. У країнах колишнього СРСР ця цифра, швидше за все, вища. Чому ж виникає дентофобія?
Рот — особлива частина тіла, пов’язана з безліччю приємних емоцій. Людина народжується із смоктальним рефлексом і процес смоктання, навіть без зв’язку із прийняттям їжі, приносить малюку величезне задоволення. Рот ми використовуємо для поцілунків, що теж пов’язано з задоволенням. Смак їжі — джерело позитивних емоцій. У роті розташовано безліч нервових закінчень, смакових рецепторів. Рот – це дуже чутлива частина тіла! Це значить, будь-які інвазивні маніпуляції в роті доставляють різко неприємні відчуття. Багатьом людям простіше витерпіти ампутацію пальця, ніж видалення зуба.
Накладається і психологічний фактор: так як рот — це та частина тіла, яка доставляє нам масу задоволень, значить — це інтимний орган. А інтимні органи демонструвати чужій людині сором’язливо. Тим більше якщо в цьому інтимному органі все далеко не так красиво, чисто і здорово, як хотілося б.
У багатьох людей з’являється природне почуття сором’язливості і збентеження — часом настільки сильне, що пацієнт не може змусити себе відкрити рот перед стоматологом. Часто все це не усвідомлюється, і людина думає, що він просто боїться болю, але насправді він соромиться відкрити рот.
Якщо ви боїтеся йти до стоматолога, спробуйте чесно відповісти собі на питання: чого саме ви боїтеся. Так вам буде набагато легше впоратися з ситуацією.
Страшно йти до стоматолога: причини, наслідки та позбавлення від страхів
Страх 1-ий: лікувати зуби боляче. Цей страх приходить, як правило, після негативного досвіду. Майже всім людям старше 25-30 років хоч раз довелося випробувати больові відчуття в кабінеті стоматолога. Раніше не існувало гарної анестезії, тому доводилося терпіти. Так як рот дуже чутливий, то й біль сприймається гостріше. А в підсвідомості відкладається: «Стоматолог — це боляче. Не ходи до стоматолога». Ось і виникає у людини стрес щоразу, коли доводиться звертатися до зубного лікаря.
Якщо ви боїтеся, що лікувати зуби буде боляче, і це заважає вам піти до стоматолога, налаштуйтеся на те, що ви не дозволите заподіяти собі біль! Підіть на консультацію: ви можете навіть не відкривати рот в перший візит, а просто розпитати стоматолога про методи знеболювання. Поцікавтеся, які доктор використовує анестетики і наскільки ймовірним є, що вони не подіють. Розкажіть про свій страх і домовтеся з лікарем про умовний сигнал, який ви відтворити, якщо раптом вам стане боляче. Попросіть лікаря пообіцяти, що якщо він побачить сигнал, то тут же зупинить роботу — і тоді разом ви розберетеся в причинах болю і способах її усунення.
Повірте, жоден нормальний стоматолог (а інших у хороших клініках не тримають) не хоче завдавати вам біль, навпаки — сьогодні лікарі приділяють питанням знеболювання максимум уваги. Адже відсутність болю у пацієнта робить працю лікаря комфортнішою та легшою, а від цього залежить і результат.
Ви все ще боїтеся, що в 21-му столітті лікувати зуби боляче? Ви помиляєтесь! Замість того щоб продовжувати боятися і втрачати зуби, потрібно відправитися на пошуки гарного лікаря. Рано чи пізно все одно доведеться щось робити з зубами. І якщо ситуацію запустити — може бути дійсно боляче і навіть небезпечно для життя.
Страх 2-ий: соромно йти до стоматолога. Такий страх зазвичай переслідує людей-перфекціоністів і соціофобів, сконцентрованих у своєму житті на те, щоб виробляти на інших людей тільки хороше, позитивне враження.
Такі люди, яким болісно соромно йти до стоматолога, бояться, що доктор подумає про них погано, засудить (нехай лише про себе) або навіть відчує огиду. Це жахлива омана! Почнемо з того, що доктор-стоматолог провчився за своєю спеціальністю не менше 6-8 років. Він прочитав сотні підручників, переглянув тисячі рентгенівських знімків і фотографій порожнини рота. І там були не тільки зіпсовані зуби, а набагато страшніші речі — такі як остеомієліт, флегмона, абсцес, вроджені та набуті патології порожнини рота, грибкові захворювання і багато іншого. Величезним карієсом, згнилими коріннями, гноєм в пародонтальних кишенях або флюсом ви доктора точно не поб’єте – навіть не думайте. Доктора ви не налякаєте, не здивуєте і не зможете викликати відрази! В якості легкої психотерапії ви можете подивитися в мережі фотографії за запитами «генералізований пародонтит», «генералізований карієс», «пародонтоз», «періостит» і супутні. І адже на цих картинках — реальні випадки з повсякденної практики лікарів. Будь-якому лікарю, який пропрацював стоматологом хоча б 5-7 років, доводилося бачити речі і страшніші.
Ну що, ви все ще думаєте, що вигляд вашого рота шокує доктора? Тоді ось ще пара прикладів з життя. Автор «Записок Доброго Стоматолога» на сторінках своєї книги розповів про те, як видаляв останній зуб у сільської дівчини в 17 років. Ще один стоматолог повідав, що йому довелося готувати під повний знімний протез молоду людину 30 років. Тобто в 30 років хлопець залишився зовсім без зубів. Ви ж не хочете для себе такого результату? Звичайно, ні. Тому перестаньте думати, що ваш рот унікальний, і вирушайте до стоматолога. Якщо ви і будете відчувати почуття сорому, то тільки в перші 2-3 відвідування, зате потім почнете дивуватися, чому ж ви раніше були так наївні.
Страх 3-ий: боюся йти до стоматолога, бо видалять всі зуби. Людина ходить з порожнинами в зубах, час від часу зазнає зубний біль, спльовує кров під час чищення, спостерігає збільшення карієсу, але не йде до стоматолога, бо боїться, що багато зубів вже не підлягають лікуванню, і їх доведеться видалити, а решту депульпувати і запломбувати. Страх почути від доктора підтвердження своїм підозрам заважає людині відправитися на прийом до стоматолога, а ситуація продовжує погіршуватися. І чим гірша ситуація — тим сильніше страх. Замкнуте коло. До чого це призведе? До того, що ви таки втратите всі зуби.
Чим довше людина не лікує зіпсований зуб, тим менше шансів на успішне його відновлення. На жаль, зуб — єдиний людський орган, який ніколи не відновлюється самостійно. Якщо емаль вже вражена карієсом — до неї ніколи не повернеться колишня цілісність. Все, що можна і потрібно зробити, — це поставити пломбу.
Якщо не поставити її вчасно, зуб буде продовжувати псуватися. Якщо в корінь потрапила інфекція, то він буде ставати все слабкішим і слабкішим. Тканини, що оточують зуб, будуть запалюватися, почне хворіти кісткова тканина. Рано чи пізно настане логічне завершення: або людина потрапить в лікарню з серйозною інфекцією і зараженням крові, або встигне не довести до цього, а довірить стоматологу видалити погані зуби.
Що краще — наважитися і піти до стоматолога сьогодні або запустити ситуацію і загриміти в лікарню з флегмоною, сепсисом, ендокардитом? Якщо зуб дійсно не врятувати, краще дізнатися про це зараз. У вас буде час морально і фінансово підготуватися до майбутнього протезування та імплантації.
Зате якщо ситуація дійсно серйозна, лікар видалить поганий зуб відразу і цим, можливо, врятує ваше життя і здоров’я. Не потрібно ховати голову в пісок! Це нічого доброго не принесе. Сьогодні жоден лікар не буде видаляти вам зуб, який можна врятувати! Навпаки: лікарям вигідно лікувати навіть, здавалося б, безнадійні зуби, адже «заімплантувати» і «запротезувати» вас вони ще встигнуть. Благо у лікарів сьогодні є всі можливості для того, щоб вилікувати і відновити навіть слабкий зуб — слабкий, але не запущений до стану, коли від зуба вже нічого не залишилося. Не доводьте до цього!
Страх 4-ий: боюся йти до стоматолога, бо це дуже дорого! Що ж, у цього страху є всі підстави — стоматологія в наш час дійсно коштує не дешево. Але якщо ви не підете до лікаря сьогодні, завтра лікування і протезування обійдуться вам набагато дорожче. Адже чим складніша ситуація, тим більш дорогим є лікування і усунення дефектів.
Рушайте на консультацію в обрану вами клініку, зробіть рентгенівські знімки, попросіть лікаря скласти план лікування з вартістю робіт, а якщо можливо, просіть лікаря запропонувати вам не один варіант лікування, а з використанням різних по вартості матеріалів та підходів. Просіть лікаря прокоментувати кожний етап лікування і можливі наслідки лікування і не лікування. Поверніться додому і проаналізуйте все що ви обсудили з лікарем: оцінить підхід лікаря, кінцеву вартість і виберіть той план, що здається вам самим оптимальним у вашому випадку і у вашій фінансовій ситуації.
Поясніть лікарю, який буде вас лікувати, Ваші фінансові можливості. Лікар Вас обов’язково зрозуміє і почне працювати з тими зубами, які вимагають уваги в першу чергу. Своє лікування за планом ви можете розбити на етапи і все розпланувати з лікарем на декілька місяців впродовж року. Головне почати. Повірте, якщо у вас з’явиться мета вилікувати зуби, то і можливості знайдуться. Витрати на лікування Ваших зубів – це інвестиція на багато років і не тільки у ротову порожнину, а в стан Вашого довголіття і здоров’я в цілому. Не здорові зубі впливають на серцево-судинний стан, на захворювання нервової системи (навіть є дослідження, що хвороба Альцгеймера пов’язана з поганим станом зубів та ясен!), кишково-шлункового тракту та багато інших проблем нашого організму.
Ви все ще боїтеся йти до стоматолога? Вам все ще соромно йти до стоматолога? Це дитячі страхи, які отруюють ваше життя. Будьте сильнішими за них і пам’ятайте, що хороші лікарі бажають вам тільки добра! З цим настроєм відправляйтеся до лікаря і вже дуже скоро ви будете згадувати про свої страхи з соромом або зі сміхом, але не з тремтінням. А бонусом вам буде відсутність зубного болю, красива посмішка і можливість повноцінно жувати смачну і корисну їжу.
Завітайте на консультацію в наш медичний центр «Артікс» і Ваші страхі ми подолаємо разом!
У своїй статті ми використовували матеріали авторки Кіри Устюгової

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

три × четыре =